IKT-alane abiinfo RVG-s
Avaleht > Võrguketas

Võrguketas

Soovitan kasutada tasuta pakutavat teenust nimega Dropbox. Tasuta antakse 2GB ja iga sõbra pealt saab 500MB ja selliselt veel 16GB juurde - kokku maksimaalselt 18 GB tasuta kettaruumi. Raha eest on võimalik valide veel 50GB (9,99 USD kuu või 99 USD aasta) või ka 100GB (19,99 USD kuu või 199 USD aasta) kettaruumi. See info muutub ajas ja uusim info alati siin - https://www.dropbox.com/pricing

Teine tõsisem analoog - Google Drive. Tasuta antakse 5 GB ja sõbra abil juurde ei saa.

Veel võimalusi - http://arvutiring.rvg.edu.ee/?Teemad:Failihoidlad

2010.a. lõpus ilmus Dropbox v1.0 (lõpuks ometi valikuline sünkroniseerimine jpt):
Info Dropboxi versioonidest - https://www.dropbox.com/release_notes

Kasutaja tegemine

NB! Alates 27.08.2012 võimalik aktiveerida ka lisaturvalisus - loe edasi...

Allalaadimine:
Linuxile uusim versioon:
Windowsile, Mac OS-ile - http://www.dropbox.com/install

Uusim versioonide info alati saadaval siin - https://www.dropbox.com/release_notes

Uusima versiooni lingid on saadaval ka foorumis - http://forums.dropbox.com/

Üle veebiliidese on ühe faili suuruse piirang 300MB, läbi klientprogrammi piiri ei ole kuid tasuta konto vaba kettaruum 2GB või kuni 5GB on suuruse piiriks.

Tasuta kontol säilivad andmed 90 päeva - selle aja jooksul tuleb vähemalt korra sisse logida (kas siis üle veebi või klientprogrammiga), muidu andmed kustuvad ja taastada ei saa. Mõistlik on kasutada oma arvutis klientprogrammi - siis kui arvuti käima panna - siis logitakse automaatselt ka Dropbox-i sisse ja kui arvutit aeg-ajalt kasutada siis ei ole muret, et Dropbox-i konto aegub.

Saab kasutada nii veebipõhiselt kui ka Windowsis, Linuxis, Mac OS-is võrgukettana, mida hoitakse automaatselt sünkroonis.

Kas see on turvaline? Jah - sama turvaline kui internetipanga sessioon - aadress algab https-iga ehk siis see "s" on sõnast secure ehk siis sessioon on krüpteeritud. Kasutusel on 256-bitine AES algoritmil põhinev krüptimine, mis ei ole mitte kehvem kui internetipankadel, vaat et paremgi mõnest internetipangast.
Siiski ei tohiks kasutada seda tundmatus kohas, näiteks internetikohvikus või ka sõbra juures kui ei ole teada, kas veebilehitseja jätab meelde kasutajanimed ja salasõnad. Vaikimisi jäetakse need meelde ja see võib hiljem põhjustada probleeme andmete riknemise või kadumise näol. Soovitav on lugeda pahavara takistamise artiklit.

Kataloogi jagamine ja suhtlemine
Valiku "Sharing" alt saab kataloogi jagada. Jagada saab ka mitmele korraga. Kõik näevad jagatud faile oma kasutaja all ja need võtavad ära ka osa kettaruumist. Jagatud kausta saab veebiliideses kommenteerida hiljutiste sündmuste ("Recent events") all. Õpilased saavad selliselt privaatselt oma töid esitada ja esitatud töid ka parandada. Samas saab õpetaja esitatud töö ka jagatud kaustast välja tõsta enda kausta.

Failide, kataloogide sünkroniseerimine
See toimub automaatselt. Arvutisse tuleb paigaldada Dropboxi programm ja määrata kataloog, mida sünkroniseeritakse internetis olevaga. Edaspidi piisab kui fail/kataloog sinna kausta tõsta ja see laaditakse automaatselt internetti üles. Nii saab oma tähtsatele asjadele ligi ka üle veebi sõltumata arvutist.
Failide sünkroniseerimisel uuendatakse vaid muutunud osa ja kogu faili ei hakata uuesti üles/alla laadima. Kasutatakse binary diff funktsiooni ehk siis kahendkoodi tasandil analüüsitakse, mis on muutunud ja sünkroniseeritakse vaid muutunud osa sõltumata failitüübist.
Kui kasutatakse keelatud sümboleid failinimedes siis ei pruugi neid erinevate operatsioonisüsteemide vahel sünkroniseerida. Kas selliseid faile ka sinu kontol on, saab vaadata siit. Selle kohta on täpsem selgitus siin.

Avalikud kaustad
Kaustad "Public" ja "Photos" on erilise olekuga kaustad - neid ei soovita kustutada. Kausta "Public" saab faili kopeerida ja seejärel saab hiire paremklahvi alt valiku "Dropbox" alt kopeerida avaliku lingi ja nii jagada faile, katalooge ka inimestega kes ei oma e-postiaadressi. Sama on fotoalbumitega - vaja vaid pildid kopeerida kausta Photos tehtud kataloogi ja pildialbum ongi loodud. Hiire paremklahvi alt valiku Dropbox alt saab ka galerii avaliku lingi, mida siis edasi anda.

Mõned viited korduma kippuvate küsimuste vallast:

Abiinfo - http://www.dropbox.com/help/ - seal on vastused kõikidele ülejäänud küsimustele. Kui ei leia lahendust siis pöördu RVG arvutispetsialisti poole!

Hääleta uute võimaluste poolthttps://www.dropbox.com/votebox - kuni 6 häält saab iga kuu anda.

Tutvustavad videod (inglise keeles - vt otsing YouTube-ist):

### ### ###

Üks mugav koht on veel http://filedropper.com/ - sinna saab kuni 5GB faile üles laadida ja kasutajat ei ole vaja teha. Üles pandud failid säilivad sisuliselt igavesti ehk siis niikaua kui neid alla laetakse kuid täpsemalt ei ole öeldud. Üleslaadimisel veebilehitseja praktiliselt hangub ja midagi sellega rohkem teha ei saa. Seetõttu on soovitatav mõni teine veebilehitseja paigaldada ja samal ajal ehk üleslaadimise ajal saab siis teise veebilehitsejaga internetis surfata. Vaata veebilehitsejate loetelu ja nende võrdlust.

HTML5 peal töötab https://www.sharefest.me/ - võimaldab otse oma arvutist teistele faile jagada, keskset serverit faili hoidmiseks ei ole.

Lisalugemist tasuta failihoidlate kohta leiab arvutiringi kodulehelt.

 

Külastusi: