IKT-alane abiinfo RVG-s
Avaleht > LibreOffice

LibreOffice

LibreOffice-i eestikeelne portaal - http://www.libreoffice.ee/

September 2010 lõpus sündis uus projekt nimega LibreOffice. Viimane versioon OpenOffice.org nime all jääb 3.2.1 - järgmine versioon 3.3.0 tuleb juba LibreOffice nime all. Kuigi OpenOffice.org projekt jätkab, on see sisuliselt surnud kuna enamus arendajaid on sealt lahkunud...

Uus projekt sündis olukorrast kus seni OpenOffice.org-i arendamisega tegelenud Sun Microsystems osteti ära Oracle Corporation-i poolt. Seoses sellega läks ka kaubamärk OpenOffice.org üle Oracle-ile. Kuid viimane ei ole eriti koostööaldis OpenOffice.org-i kogukonnaga ja arendajatega, mistõttu sündiski eraldi fond ja nimi LibreOffice. Paljud on seda ideed tervitanud, et on eraldi suurkorporatsioonidest sõltumatu fond The Document Foundation, mis koondab endise OpenOffice.org-i ja praeguse LibreOffice-i arendajad.

Seetõttu on enamus arendajaid lahkunud OpenOffice.org projektist Oracle-i all ning liitunud LibreOffice-i projektiga. Seetõttu on ka OpenOffice.org-i arendus sisuliselt seisma jäänud.

Kuigi LibreOffice-iga on kaasas ka mitmed laiendused siis mõned vanemad on ka siin olemas. Uus peegel ei sisalda veel kõike.

Ei ole õigust paigaldada arvutisse tarkvara? Siin on olemas kaasaskantav versioon MS Windowsile (vt ka http://www.libreoffice.org/download/portable/). Laadi see alla, paki lahti ja kopeeri mälupulgale. Nüüd saad otse oma pulgalt seda programmi käivitada igas Windowsiga arvutis. Faili avamiseks tuleb avada esmalt programm ning seejärel läbi selle fail (File->Open ehk siis Fail->Ava või CTRL+O abil faili ette näidates). Teiste operatsioonisüsteemidega ei ole üldiselt muret kuna näiteks Linuxiga on see üldjuhul juba vaikimisi kaasas ja Mac OS-ile on see ka enamasti peale pandud või lihtsalt paigaldatav.


Paigutus sassis? See  tuleneb sellest, et igaüks kasutab seda, mis pähe tuleb ja ignoreeritakse koosvõime raamistikku, mida MKM RISO teinud on. Selleks koosvõime raamistik ju loodud ongi, et oleks mingigi alus olemas, millest juhinduda.
Liikluses ju juhindutakse liikluseeskirjast (vt ka siia) - miks siis seal keegi isetegevust ei tee? Eks tehakse ka ja siis on tagajärjeks liiklusõnnetus ja seda ei taha keegi. Ka elektrooniliste dokumentide vahetamisel on tagajärjeks õnnetus ehk siis paigutus on sassis kui ei järgita koosvõime raamistikku, mis seda reguleerib.

Kui saadetakse MS Office-i vormingus fail siis võib paigutus sassis olla LibreOffice-iga avamisel. See ei ole mitte LibreOffice-i süü vaid Microsoft üritab kõikvõimalike vahenditega takistada vabatarkvara ühilduvust oma toodetega. Siin aitavad vaatamisprogrammid või veebipõhised lahendused. Kui PDF-i vaatamiseks on eraldi vaatamisprogrammid ja tegemiseks loomisprogrammid siis ka MS Office-i failivormingute puhul on samamoodi. Vaatamisprogrammiga saab faili avada, teha see PDF-iks (või kopeerida sobivasse redigeerimisprogrammi) ning seejärel juba välja printida. PDF-i saab teha kui printida virtuaalsele PDF-printerile: Windowsis PDF Creator ja Linuxis CUPS-PDF abil.
Mõningane valik:
Samuti tasub koostööpartneritele meelde tuletada koosvõime raamistikku ning seal soovitatud failivorminguid:
  • mitmepoolset muutmist vajavad dokumendid - OpenDocument
  • mitmepoolset muutmist mittevajavad dokumendid - PDF


Õppematerjal:
LibreOffice-i abi eesti keeles
LibreOffice-i videomaterjalid inglise keeles

LibreOffice-i inglisekeelsed abimaterjalid:


LibreOffice viited:

Vead

Tõlkimine

Alammenüü

 

Külastusi: