IKT-alane abiinfo RVG-s
Avaleht > Kodulehe uuendamine

Kodulehe uuendamine

Esimene probleem - peale uuendamist ja salvestamist ei ole uus info nähtav. Aitab kui veebilehitsejas värskendada kodulehte, sundides seda uuesti serverist laadima ja mitte puhvrist. Selleks vajutada CTRL+F5 või ka CTRL+SHIFT+R- sõltub veebilehitsejast. Üks inglisekeelne artikkel kirjeldab seda täpsemalt.

Teine probleem, mis võib tekkida näiteks teksti kopeerimisel mõnest teisest allikast kodulehele, on eesti täpitähed. Üldjuhul seda probleemi ei peaks tekkima ent see võib tekkida kui kooditabelid erinevad lähte- ja sihtkoha vahel kopeerides. Aitab kui vahepeal kopeerida mõnda lihtsasse tekstiredaktorisse (MS NotepadNotepad2Notepad++gEditKateGeanyTextEdit jne), vajadusel parandada ja seal uuesti ära märkida ning siis alles sihtkohta kopeerida. Mõned lihtsad tekstiredaktorid võimaldavad ka kooditabelit määrata - see peaks siis olema sama, mis kodulehel. Üldiselt on kasutusel kas utf-8 või ISO 8859-15 - emba kumba siis tuleb kasutada vastavalt sellele, mida koduleht kasutab. ISO 8859-15 on ametlik eesti tähestiku kooditabel, utf-8 toetab aga sisuliselt kõiki sümboleid kõikides keeltes ja on seetõttu universaalsem ja seda ka uuemad sisuhaldusmootorid kasutavad enamasti.

Kooditabeli saab teada kui vaadata kas siis veebilehe või kui kasutatakse raami siis raami (paneeli) lähtekoodi (hiire paremklahvi alt) ja otsida (CTRL+F) sõna charset. RVG kasutab üldiselt raame (aitab vältida valesid linke kui teised kodulehe aadressi kajastavad aga seda ei uuenda kui see muutub). Vanem koduleht (./www/uus/) kasutab ISO 8859-15 ja uuem (./www/uus2/) kasutab utf-8 kooditabelit. Windowsi Notepad üldiselt ei suuda utf-8 kodeeringut teha (suudab vaid ANSI ehk siis muuhulgas ka ISO 8859... perekonda kuuluvad kooditabelid), mistõttu on soovitatav kasutada näiteks Notepad2Notepad++ vms lihttekstiredaktorit, mis võimaldab kooditabelit määrata. 

Eesti täpitähtede HTML-koodid on järgmised (lisatakse koodivaates):
Ä
Ä
ä
ä
Õ
Õ
õ
õ
Ö
Ö
ö
ö
¦
Š
¨
š
Ü
Ü
ü
ü
´
Ž
¸
ž

Kui sidekriipsud, jutumärgid asenduvad muude sümbolitega peale teksti kopeerimist mõnest teisest allikast siis tuleb need uuesti sisestada ja veenduda, et peale muutmist need olemas on.

Kui kopeerite teksti MS Word-ist, OpenOffice.org/LibreOffice Writer-ist, mõnelt teiselt kodulehelt või mõnest teisest rikkaliku vormindusega kohast siis tuleb esmalt kopeeritud tekst asetada mõnda lihtsasse tekstiredaktorisse (MS Notepad, Notepad2, Notepad++, gEdit, Kate, Geany, TextEdit jne) ja seejärel uuesti mällu kopeerida ning siis alles sihtkohta kodulehele. Siis vabanete muidu kaasakopeeruvast vormindusest. Vajadusel tuleb korrigeerida paigutust. Tabeleid võib selliselt küll kopeerida - siis tuleb ka vormindus kaasa. Vajadusel võib kasutada näiteks Kompozer-i (paigaldatav või portatiivne versioon) või mõne muu WYSIWYG redaktori abi ja sealt omakorda peale kohendamist sihtkohta kopeerida. Üldiselt on tabelite tegemise vahendid sisuhaldusmootorites piiratud ja eraldi WYSIWYG redaktori abil saab oluliselt parema tulemuse ja seda kiirelt.

Kui pildid asuvad eraldi siis tuleks needki ümber tõsta - kopeerudes jäävad need vanasse asukohta ja nii on vana ning uus koduleht seotud ja vana ei saa ära kustutada kuna siis uuel lehel olevad pildid kaovad kuna on lingitud vana lehega. Samas võib vanal lehel alles jätta ka vaid selle kausta kus pildid asuvad ja ülejäänud siis kustutada.
Kuna vanale kodulehele teksti kopeerimisel ei ole kooditabeleid jälgitud siis on sinna igasuguse kodeeringuga teksti kopeeritud. Kui see nüüd uude (./www/uus2/) utf-8 peal olevale kodulehele kopeerida siis mõned sümbolid võivad ka moonduda - need tuleb siis lihtsalt käsitsi ära parandada. Selleks, et vanalt kodulehelt ka vale kodeeringut kaasa ei kopeeruks siis on vaja samuti vahepeal lihtsasse tekstiredaktorisse kopeerida ning seal uuesti ära märkida ning siis juba sihtkohta kopeerida.

Hüperlingid võiksid käsitsi lisamisel olla suhteliste aadressidena. Näiteks kui viitate aadressile http://www.rvg.edu.ee/www/uus/index.php?id=321&keel=ee siis see on absoluutne aadress. Suhteline on ./index.php?id=321&keel=ee See on vajalik selleks, et ei peaks pärast linke parandama hakkama kui vaja näiteks teise kausta tõsta kodulehe failid. Samas kui linkide lisamine on sisuhaldusmootori graafilisse liidesesse sisse ehitatud siis käib linkide lisamine mugavamalt ja siis muidugi ei ole seda ka vaja jälgida.

Failivormingud peaksid olema vaid avatud vormingud (vt koosvõime raamistiku vastavat dokumenti lk.38) ehk siis muutmist vajavad failid OpenDocument-i vormingutes (.od*) ja mittemuudetavad failid PDF-is (.pdf). OpenDocument-i ja PDF-i vormingus saab faile teha vabatarkvaralise programmiga LibreOffice, mis on eestikeelsena jt keeltes saadaval siit. Lisaks on olemas ka mälupulgalt käivitatav versioon. MS Windowsile on võimalik lisada virtuaalne PDF-printer, et teha nt MS Office-i programmiga PDF-i - "PDF Creator". MS Office 2007-le on võimalik lisada üks lisand - SaveAsPDF (vt Google otsing)

Vt ka erinevad vormingute võimalused Google Drive-is.

Dokumendihalduse kasutamine ja viitamine.  Mõte selline, et kodulehel olevat infot saaks mugavalt muuta. Dokumendihalduses luuakse dokument - seda saab ka teha olemasoleva dokumendi üleslaadimise teel. See teisendatakse veebis redigeeritavaks dokumendiks ja see toimub veebipõhise kontoritarkvara abil, mida Google pakub ja mis väga palju sarnaneb levinud kontoritarkvara pakettidega (MS Office, OpenOffice.org) ja suudab ka nende failivorminguid importida. Peale dokumendi loomist avaldatakse see veebilehena (arvutustabelis on soovitav avaldada vaid konkreetsed töölehed ja neil olevad lahtrivahemikud), et oleks kõigile ligipääsetav vaatamisõigusega ilma sisselogimise vajaduseta. Seejärel tehakse lühiviidete mootori abil avalik viide, mis omakorda lisatakse koodivaates mähituna kodulehele. Mähkimiseks võib kasutada sellist näidiskoodi:
<iframe src="http://viide.rvg.edu.ee/viitenimi" style="border: 0" width="500" height="1100" frameborder="0" scrolling="yes"></iframe>

kus:
border - äärist ei näidata (soovi korral 1 lubab näitamise)
viitenimi asemele kirjutada enda loodud ja reaalselt töötava viite nimi
width="500" - siin võib seda arvu 500 ise muuta ja vaadata, mis laius on sobiv
height="1100" - samamoodi võib muuta kõrgust 1100 ja vaadata, mis on sobiv
frameborder="0" - raami äärejoont ei näidata (soovi korral 1 lubab näitamise)
scrolling="yes" - kerimisribasid (horisontaalne, vertikaalne) näidatakse (soovi korral "no" keelab näitamise)

Edaspidi piisab kui dokumendihalduse kaudu sisse logida ja viidatud dokumenti muuta - info uueneb 5 minutilise intervalliga automaatselt ka kodulehel. Siis ei ole vaja enam kodulehele sisse logidagi - piisab vaid selle viidatud ja jagatud dokumendi muutmisest, mis toimub levinud kontoritarkvara pakettidele väga sarnases keskkonnas. Need veebipõhised kontoriprogrammid võimaldavad ka oluliselt paremat andmetöötlust kui kodulehe enda vahendid.

Kerimisriba tekitamine. Kui soovitakse kasutada pisut teistsugust fonti ja seeläbi esile tõsta teksti siis võib kasutada järgmist näitekoodi:
<pre dir="ltr" style="border: 0px; margin: 0px; padding: 0px; overflow: auto; width: 440px; height: 34px; text-align: left;">tekst</pre>
Siin võib numbreid ise muuta ja proovida, millised on sobivad. Eriti võib tekkida vajadus muuta laiuse (width) ja kõrguse (height) väärtust. Sõna tekst asemele kirjutada siis soovitud tekst.
padding: 6 px; tekitab ka vertikaalse kerimisriba ehk siis 0 muuta 6-ks.

 

Külastusi: