IKT-alane abiinfo RVG-s
Avaleht > Google

Google

Alates 1.juulist 2009 kasutab RVG Google rakendusi ehk siis organisatsioonikontot Google keskkonnas. Sisuliselt on tegemist internetipõhise kontoriga - e-post, kontoritarkvara, kalender, kiirsuhtlus jne - kõik on olemas ja ligipääsetav mistahes maailma otsast kui on olemas internetiühendus ja arvuti. Seda kõike ühe ja sama kasutajanime ning salasõna abil.

Peamine põhjus oli vajadus infovahetust, koostööd kui ka õppetööd efektiivsemaks/atraktiivsemaks muuta ja seda nii koolis kui ka kooliga seotud osapooltega. Samuti oli probleemiks varasem postkasti väike mahtuvus.

Kui on vaja mitme Google kontoga samast veebilehitseja aknast sisse logida
siis ka see on võimalik, täpsemalt siin.
Lühidalt: kui klõpsata oma e-postiaadressi peal paremas ülanurgas ning avanenud rippmenüüs klõpsata nupul "Lisa konto" siis avatakse uus kaart või uus aken (sõltub kasutatavast veebilehitsejast ja selle seadetest) ning saabki teise kontoga samasse teenusesse (nt e-post) sisse logida ilma, et oleks vaja mõnes teises veebilehitsejas seda teha.

RVG organisatsioonikonto sisaldab endas:
Need kõik on ligipääsetavad kui logida sisse RVG organisatsioonikonto üldaadressilt google.rvg.edu.ee

Lisaks on veel mõned teenused, mida saab RVG organisatsioonis kasutada Google laboratooriumite vahendusel:
Muidugi on võimalus ka mobiiltelefoniga jt nutiseadmetega RVG organisatsiooni teenuseid kasutada.

Oma andmeid saab ka ise varundada - https://www.google.com/takeout/

Turvalisus
  • loe kuidas vältida pahavara ja suurendada turvalisust!
  • Soovitav on mitte kasutada tundmatutes arvutites oma kontot. Vaikimisi jätavad veebilehitsejad meelde kasutajad ja salasõnad ning ei pruugi seejuures sellest ka hoiatada kuna vastavad linnukesed on eelmiste kasutajate poolt tavaliselt maha korjatud. RVG-s on avalikud arvutid selliselt seadistatud, et nad midagi meelde ei jätaks.
  • Soovitav on üldkasutatavates arvutites mitte jätta meelde kasutajanimesid/salasõnasid. Ka koduarvutites on seda soovitav teha vaid oma kasutaja all ning teistele kasutajatele teha eraldi kasutajad ning enda kasutajale ligipääs teistele tõkestada. Vajadusel konsulteerida RVG arvutispetsialistiga. Samuti on soovitav mitte neid kättesaadavates kohtades hoida - seda nii koolis, kodus kui ka mujal.
  • ühendus on turvatud kõrgetasemelise krüpteeringuga - sellest annab tunnistust tabaluku ikoon kas siis olekuribal ja/või aadressiribal veebilehitsejas (täpselt samamoodi kui internetipanka kasutades). Kui pöördute mistahes Google lehe poole siis ei tohiks tulla turvasertifikaadi hoiatust. Kui selline hoiatus tuleb siis soovitav on tegevus katkestada ja võtta ühendust RVG arvutispetsialistiga, mida saa teha ka kaughalduse abil. Võimalusel jätta vastav dialoogiaken avatuks. Asi selles, et Google kasutab tuntud ettevõtete turvasertifikaate, mis on levinud veebilehitsejates olemas. Kui see sertifikaat on võltsitud siis tuleb vastav turvahoiatus, mis ei pruugi alati võltsimist kohe tähendada ent peaks olema hoiatav ja kui ei ole kindel siis parem karta kui kahetseda. Võltsitud turvasertifikaadi aktsepteerimisel rändavad kasutajanimi/salasõna kurikaelte kätte. Kui selline olukord on juhtunud siis anda sellest koheselt RVG arvutispetsialistile teada. Võltsitud sertifikaat tuleb kustutada ja kasutada õiget Google poolt pakutavat sertifikaati ja muidugi vahetada salasõna.
  • Firefox jt kasutavad salasõnade krüpteerimiseks suhteliselt ebaturvalist algoritmi. Seetõttu on maksimaalse turvalisuse tagamiseks soovitav mitte meelde jätta kasutajaid/salasõnasid. See puudutab eriti MS Windows-i kuna seal on viiruste jm pahavara risk eriti suur. Pahavara programmid oskavad need dekrüpteerida ja kurikaeltele saata, kes seejärel Teie konto üle kontrolli võtavad. Kui selline kahtlus on siis püüda kohe vahetada salasõna ja anda teada ka RVG arvutispetsialistile.

Õppematerjal

Alammenüü